29 Mart 2016 Salı

DP Taban Hareketi, "Demokratlar Platformu" adı altında düzenlenen 4. toplantı Samsun’da yapıldı.

DEMOKRAT HAREKET SAMSUNDA COŞTU

(Naci AKIN & Sezer SEZER, Servet AKKOYUN: Samsun Özel)
Demokrat Parti Taban Hareketi, Demokratlar Platformu adı altında düzenlediği toplantıların dördüncüsünü Samsun’da gerçekleştirdi. Fuar içi Derya düğün salonunda düzenlenen toplantıya yaklaşık 700 dolayında partili ve partili olmayan demokratlar katıldı. Toplantıda hareketin öncülerinden komisyon başkanı Kocaeli eski milletvekili Halil İbrahim Artvinli, eski AP Gençlik Kolları Genel Başkanı Naci Akın, DP Bursa eski il başkanı Ahmet Yıldırım’ın yanı sıra DYP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Alpaslan, Samsundaki bazı sendika ve derneklerin başkanları da hazır bulundular. DP teşkilatları da toplantıya büyük ilgi gösterdiler. Samsun ve ilçelerinden çok sayıda DP teşkilat mensupları, Bursa, Yalova, Kocaeli, Adapazarı, Çorum, Amasya, Tokat, Kastamonu, Sinop, Rize, Trabzon, Ordu, Giresun teşkilat mensupları, eski, il, ilçe ve belediye başkanları ile Samsun halkından da çok sayıda katılım oldu.
Saygı duruşu ve istiklal marşı ardından divan başkanı Halil İbrahim Artvinli’nin konuşmasıyla devam eden toplantıda çok sayıda katılımcı söz alarak görüşlerini dile getirdiler. Konuşmacılar özellikle DP tabanının dimdik ayakta olduğunu ancak basiretsiz yöneticiler sayesinde halktan umduğu desteği göremediklerinden söz ederek halkın benimseyebileceği bir liderin görevi devralmasıyla merkez sağın yeniden iktidar adayı olacağına vurgu yaptılar.
TOPLANTI İZİNSİZ Mİ İDİ POLEMİĞİ!.. 
Öğle saatlerinde kumanya dağıtımı sırasında toplantıya kısa bir süre ara verildi. Bu esnada kendisinin DP Samsun il yönetim kurulu üyesi olduğunu söyleyen Muhammet  Gül isminde biri salona girerek toplantının izinsiz olduğu iddiasıyla toplantıyı sabote etmek istedi. Bağırarak hakaretler eden bu şahıs resmi izinli toplantının güvenliği için salonda bulunan emniyet kuvvetleri tarafından salondan dışarı çıkarıldı. Tartışmalar salon dışında da devam etti bu arada DP MKK üyesi olduğu ileri sürülen kişi ve birkaç kendini bilmez daha salon dışındaki DP bayraklarını indirmeye kalkıştılar. Ancak toplantıya katılan Samsunlular ve polislerin araya girmesiyle şahıslar olay yerinden uzaklaştırıldılar. Bu baskın katılımcılar arasında infiale sebep oldu. Toplantıda bulunan Samsun merkez ilkadım ilçe başkanı Hakan Şenocak konuşmasıyla Samsunlular adına düzenleyiciler ve katılımcılardan özür dileyerek ortalığı sakinleştirdi. 
Kadim "AP Gençlik Kolları Genel Başkanı" Naci Akın
Olayın hemen ardından söz alan eski AP Gençlik Kolları Genel Başkanı Naci Akın da yatıştırıcı konuşmasında darbe günlerinde dahi toplantılarının basılmadığını, izlendiklerini, fişlendiklerini, konuşmaların kayıt altına alındığını ancak toplantılarının dağıtılmak istenmediğini söyledi. Bu toplantıların DP’ye karşı olmadığını aksine DP’yi tabandan gelen hareketle güçlendirmeye yönelik olduğunu ifade eden Akın bundan DP yönetimi değil asıl iktidar korkmalıdır mesajını verdi. AP-DYP-DP çizgisinin hiçbir dönemde baskı ve şiddetten yana olmadığını söyleyen Akın, ne 80 öncesinde ne de sonrasındaki baskı dönemlerinde provokasyonlara gelmediklerini, tabanın ve milletin üstün iradesi dışında başka hiçbir güç tanımadıklarını ve bu tür hareketlerin kendilerini asla yıldıramayacağını belirtti.
AKP iktidarından yılmış halk kitlelerinin çıkış yolu
Naci Akın konuşmasında ülkenin dört bir yanında AKP iktidarından yılmış halk kitlelerinin çıkış yolu aradığını ve kurtuluşu merkez sağda gördüğünü de söyleyen akın merkez sağ için aranan liderin profilini de çizdi. Akın’a göre merkez sağı iktidara taşıyacak liderin özellikleri şöyle olmalıydı:
Toplumu ayrıştıran değil bütünleştiren bir milliyetçilik 
Toplumu ayrıştıran değil bütünleştiren bir milliyetçilik anlayışına sahip olmalı, ideolojik, etnik, dini ve mezhepsel farklılıklara bakmadan bu bayrağa, bu millete, bu devlete sadakatle bağlı olan 76 milyon insanı topyekun kucaklamalıdır.
Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne inanmış, cumhuriyetin değerleriyle milletin değerlerini buluşturan, devleti milleti ile barıştıran, barışçı ve hoşgörülü bir yaklaşım içinde olmalıdır.
Anadolu çocuğu olmalıdır, halkın içinden gelmelidir, halkın derdini, çilesini bilen olmalıdır.
Devlet umuru görmüş, devleti yönetebilme becerisine sahip, kalkınmacı, hamleci, yenilikçi, dış politikadan, ekonomiye, sosyal sorunlara kadar her alanda ülkeyi ileriye taşıyacak bilgi, donanım ve öngörüye sahip olmalıdır.
Temel hak ve hürriyetlere, insan haklarına, demokrasiye, din ve vicdan özgürlüğüne saygılı
Temel hak ve hürriyetlere, insan haklarına, demokrasiye, din ve vicdan özgürlüğüne saygılı, hukukun üstünlüğüne, bağımsız yargıya, kuvvetler ayrılığı ilkelerine tavizsiz bağlı, hür düşünceye önem veren demokrat bir anlayışa sahip olmalıdır.
Kitleleri peşinden sürükleyebilecek, rüzgarı estirebilecek, halkla kucaklaşmasını bilen, aynı dili konuşabilen, halkın kendisini benimsemesini sağlayabilecek karizmaya, belagate ve liderlik vasıflarına sahip olmalıdır.
Kibirden, şatafattan uzak, değerini hissettirmesini bilen ancak alçak gönüllülüğünü koruyabilen, ayrım gözetmeden her kesim ve statüden insanlarla gönül iletişimi kurabilen kişiliğe sahip olmalıdır.
Ağzı dualı, alnı secde görmüş olmalıdır.
Naci Akın bu nitelikleri sıraladıktan sonra, “biz genel başkan aramıyoruz, genel başkan bu salondan da çıkabilir DP teşkilatlarının her hangi bir kademesinden de yüzlercesi çıkabilir. Biz ülkeyi yönetmeye talip olacak, merkez sağı iktidara taşıyacak, yeniden Büyük Türkiye’nin inşası için harç karacak, yeniden Türkiye’yi komşularıyla dost, dışarıda itibarı olan, bölgesinde lider ülke konumuna sokacak, halkı huzurlu, mutlu, özgür ve refah içinde olan bir ülkeye kavuşturacak lider arıyoruz. Bu vasıflara sahip lider ancak bir elin parmakları kadardır ama vardır. İktidarın da muhalefetin de beceriksiz kadrolarını alaşağı edebilecek bu lider vardır ve gönlü de vardır. Allah’ın izniyle en kısa zamanda bu lideri sizlerin ve ülkenin huzuruna çıkaracağız” sözleriyle konuşmasını tamamladı. Naci Akın’ın ayakta alkışlanan coşkulu konuşması ardından toplantıya katılanlar bu profildeki kişiyi tahmin için fikir yürütmeye başladılar. Bizim de var bir tahminimiz ama izninizle onu bir başka sefere paylaşalım. Yapılan diğer konuşmaların ardından toplantı başladığı gibi coşkulu bir şekilde sona erdi.
[HABER: SERVET AKKOYUN 25 Mart 2016]
Yeni Parti Mi Kuruluyor? NACİ AKIN
‘Demokratlar Platformu’ adı altında başlayan hareket yeni bir siyasi partimi kuruluyor sorusunu akıllara getirdi. Platform üyeleri, Türkiye genelinde yaptığı toplantıların dördüncüsünü yarın Samsun’da gerçekleştirecek  ‘Demokratlar Platformu’ adı altında başlayan hareket yeni bir siyasi partimi kuruluyor sorusunu akıllara getirdi. Platform üyeleri, Türkiye genelinde yaptığı toplantıların dördüncüsünü yarın Samsun’da gerçekleştirecek Samsun’da yarın toplanacak olan hareketin çıkış noktasını anlatan eski Adalet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı Naci Akın, kurulan ‘Demokratlar Platformu Hareketi’nin günden güne güçlendiğini belirtti. Akın, “Kurulan platform, merkez sağa gönül vermiş insanların bir araya geldiği bir platform. İlk toplantı Kocaeli’nde başladı ardından Sakarya ve Yalova’da toplantılar düzenlendi. Bu toplantıların 4. de Samsun’da yarın yapılacak. Fuariçi Derya Düğün Salonu’nda yapılacak olan toplantıya Samsun’dan Karadeniz’den ve Türkiye’nin dört bir yanından bu harekete gönül vermiş insanlar katılacak” dedi.
MUHALEFET BECERİKSİZ
Hareketin gerekçesini hem iktidarın zafiyeti hem de muhalefetin beceriksizliği olarak değerlendiren Akın, “AK Parti iktidarının yanlışları çığ gibi büyürken Türkiye’yi ise çıkmaza sokmakta. İktidarın yanlışlarının anlatması gereken muhalefet ise maalesef beceriksiz bir şekilde davranmakta. Mevcut tabloya baktığımızda 10 defa dahi seçim yapılsa iktidar değişikliği olmaz. Merkez sağda bir birleşim olursa iktidarda değişim olacağı görüşündeyiz. Bu yola çıkarken eski Adalet Partisi’nin Gençlik Kollarında görev yapmış isimler kıvılcım yaktı. Şimdi ise değişik siyasi partiden isimler de bu harekete destek veriyor. Bazı isimler ofis toplantıları gerçekleştirirken bazı isimler ise düzenlediğimiz salon toplantılarında yanımızda olarak bizlere destek veriyor” diye belirtti.
YARIN 
(27 MART 2017 - PAZAR GÜNÜ) SAMSUN’DA OLACAKLAR...
Samsun’da yapılacak toplantının hareketin geleceğine ışık tutacağını kaydeden Akın, bir sonraki toplantının Ankara’da siyasi parti kurma toplantısı olabileceğini söyledi. 
Naci Akın, “Platforma aktif siyasetin içerisinde yer almayanların yanı sıra şu an AK Parti, CHP ve MHP’de milletvekilliği görevini yürüten bazı isimler de destek veriyor. Yarın Samsun’da yapılacak toplantının ardından hareketin önü açılacak. Samsun’un ardından Isparta ve Manisa’da da toplantı yapmayı planlıyoruz. Bu toplantıların sonuncusunu ise Ankara’da yaparak hareketin önünü açarak aktif siyasettin içerisinde yer alması sağlanacak” diye konuştu.
MHP’Yİ BEKLİYORUZ
MHP (Milliyetçi Hareket Partisi)’nin mahkeme kararını da beklediklerini ifade eden Akın, “MHP’nin olağan üstü kongre taleplerinden dolayı mahkemelik olmasının da hareketin üzerinde etkisi olduğunu belirten Akın, 8 Nisan günü görülecek olan MHP davasında çıkacak olan sonuçta bu hareket için önemlidir.  Eski Bakan ve TBMM Başkan Yardımcısı Meral Akşener şuan MHP içerisinde Genel Başkan adayı olarak bir yola çıktı. Bu yolun sonunda neler yaşanacağı bilinmez. AK Parti’de aktif siyaseti bırakmış sabık Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM eski başkanı, Manisa Parlamenteri Bülent Arınç ise şu an için bizim hareketimiz içerisinde yer almıyor. Onların ve bizim misyonumuzda da bir benzerlik yok” şeklinde konuştu. Akın, yeni oluşumun siyasi yapılanmasının (DP) Demokrat Parti’nin içinde veya haricinde olabileceğini de sözlerine ekledi.
Sezer SEZER

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder