27 Ekim 2014 Pazartesi

Demokrat Parti (DP) GİK Üyesi, Siyaset Plânlama Kurulu Başkanı ve DEMOKRATRLAR KULÜBÜ Yönetim Kurulu Üyesi; Doç. Dr. Mehmet ÖZDEMİR'in Basın Açıklaması:

Doç Dr. Mehmet ÖZDEMİR
“Diyarbakır ‘Ziya Gökalp Müzesi’nin yakılması, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin kundaklanmasıdır”
PKK’nın ve bağlı örgütlerin HDP kanalıyla yaptığı “başkaldırı” çağrısı üzerine 6-7 Ekim tarihlerinde uyguladıkları vahşet, henüz tüm boyutlarıyla değerlendirilmemiştir. Resmi (yasal) ve gayri resmi (üzerine gidilmemesi) sansür uygulamalarıyla bu ciddi isyan hareketinin üstü örtülmeye çalışılmaktadır. Bu isyan hareketi, tarihteki en önemli “Kürt isyanı”dır. Daha evvelki başkaldırılar hep mevzii (lokal) kalmışken, bu hareket bütün Türkiye’ye yayılmak istenmiştir. Bu isyan KCK’nın “Cemaheriyeler”, “kantonlar” stratejisinin de uygulanmasıdır.
Katil ve yağmacı çapulcuların eylemi basit bir cinayet, linç, yağma, soygun, yakıp yıkma değildir. Bilinçli, planlı, programlı bir “iç savaş” niteliğindedir. Bu son derece bilinçli hareketin amacını en net bir şekilde ortaya koyanZiya Gökalp’in müze evinin yakılması, eşyalarının talan edilmesidir.
Bu bir tesadüf değildir.
Bir kültür, düşünce ve eylem adamı olan Ziya Gökalp, Türkiye Cumhuriyeti’nin de en önemli ideolojik mimarıdır.
“Atatürk’ün fikirlerinin babası”
Büyük Atatürk’ün “Hislerimin babası Namık Kemal, fikirlerimin babası Ziya Gökalp’tir” dediği Gökalp, Atatürk’ün partisinin programını yazan kişidir.
İttihat ve Terakki Fırkası’nda ve hükümetlerinde “Milli Kültür Politikası”nı başlatan ve ideologluğunu yapan Gökalp, Malta sürgününden sonra, Atatürk’ün isteği üzerine Büyük Millet Meclisi’nin 2. seçim döneminde Diyarbakır Milletvekili olmuştur.
Cumhuriyet Halk Fırkası, Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinin yerine tek teşkilat olarak ortaya çıktıktan sonra bu partiye katılan Gökalp; partinin ve yeni Türkiye’nin fikri tabanını oluşturacak prensipler üzerinde çalışmıştır.
“Halk Fırkası”nın 6 okuna kaynak teşkil eden aslında Gökalp’in 12 ilkesidir. Gökalp bu ilkeleri “Doğru Yol, Hakimiyeti Milliye ve Halk Fırkası Umdelerinin Tasnif, Tahlil ve Tefsiri” adlı çalışmasıyla açıklamıştır. Ayrıca “Fıkra nedir?”, “Yeni Türkiye’nin Hedefleri”, “Milli Türkiye ve Maarif Meselesi”, “Türk Devleti’nin Tekamülü” gibi eserleriyle yeni Türkiye’nin düşünce temellerini inşa etmiştir.
Diyarbakır’ın yetiştirdiği bu büyük Türk düşünürünün evinin yakılması ve eserlerinin, mirasının yağmalanması tam bir nokta atışıdır. Hedef Gökalp’le birlikte tamamen Türkiye Cumhuriyeti’dir. Diyarbakırlılar yetiştirdikleri bu mümtaz insanın, manevi şahsiyetine yapılanlar için ne kadar utansa azdır.
“Türk kuvvetli olursa, her mazlum olan milleti kurtarır”
Çeşitli bahane ve sudan sebeplerle, güya mazlum akrabalarını savunmak için ortaya çıkan vahşiler, daha evvelki isyanlarda olduğu gibi emperyalizmin emrinde birer maşadır. Daha önce de Kürtçülük bahanesiyle kendi insanlarını da felakete sürüklemişlerdi. Bu Türklük ve Türkiye düşmanları, kendi “akrabalarının” geçmişte de gerçek hamilerinin Türkiye olduğunu bilmiyorlar mı?
Bunu Gökalp çok net bir şekilde göstermişti: “Hatta ben olsaydım Kürt, Arap, Çerkez/ ilk gayem olurdu. Türk Milleti!/ Çünkü Türk kuvvetli olursa mutlak/ kurtarır her İslam olan milleti..” Amaç Türkiye’yi güçsüz bırakmaktır.
AKP hükümetleri isyancı Kürt unsurlara 12 yıldır taviz üzerine taviz vermiştir. Her tavizle birlikte biraz daha şımarmalarına sebep olmuştur. Bu olayların mutlaka gerektiği gibi üzerine gidilmesi, müsebbiplerinden yargıda hesap sorulması gerekir. Maalesef görüyoruz ki bunun tam aksi yapılıyor. Eşkıya başına yeni tavizler konuşuluyor. 6-7 Ekim olaylarına sebep olanlar cezalandırılmak bir yana, sanki ödüllendirilmek isteniyor.
Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmak, temellerini dinamitlemek isteyenlerden mutlaka hesap sorulacaktır. Hesap sormayanlardan da hesap sorulacaktır.
Mehmet Özdemir; Demokrat Parti (DP) GİK Üyesi, Siyaset Planlama Kurulu Başkanı
***
İsyancıların, sözde IŞİD; Esasta Ayn-el Arap  hezimetini protesto bahanesiyle Ülkemizi alçakça, kalleşçe ve düşmanca talan ederek yağmalamalarına (Hükümet kuvvetleri ve Diyarbakır belediyesi) seyirci kalındı…

IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde eylemcilerin saldırdığı bin 113 binadan 212′sinin eğitim kurumu olması dikkati çekti.
IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde, eğitim ve kültür kurumları da eylemcilerin hedefi oldu. Gösterilerde en ağır bilançonun yaşandığı iller arasındaki Diyarbakır ile Mardin’de saldırılan 70 okuldan 15′i kullanılamaz hale geldi.
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 6 Ekim’de, Kobani’de (Ayn el Arap) yaşananlara karşı bütün uluslararası kurumların, demokratik kitle, emek ve meslek örgütlerinin harekete geçmesi gerektiği yönündeki çağrısının ardından IŞİD terör saldırıları bahane edilerek 35 ilde gösteriler başladı.
İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın iki gün önce açıkladığı resmi rakamlara göre, sivil ve polis araçlarına yapılan saldırıların yanı sıra gösterilerde 25 kaymakamlık binası, 67′si emniyet, 29′u siyasi parti, 212′si okul olmak üzere bin 113 bina da hasar gördü. Çok sayıda kentte okul binaları molotofkokteyli atılarak yakıldı. Öte yandan Diyarbakır, Siirt ve Muş’un Varto ilçesindeki müze, kültür merkezi ve kütüphaneler de saldırıların hedefi oldu.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yakılan okullara ilişkin tepkisini İstanbul’da yaptığı açıklamayla ortaya koymuştu. Avcı, olaylara ilişkin değerlendirmesinde, “Bir kere daha hatırlatıyoruz. Bu tür terör girişimleriyle Türkiye’de ve o bölgede eğitimin önünü kesemezler. O halk çocuklarının eğitimini engelleyemezler. Bir kere daha şiddetle kınıyoruz. Eğitim kurumlarını kundaklamak halk düşmanlığıdır. Bununla eğitimin önünü kesemezler, biz o okulların daha iyisini yaparız” demişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Basın Müşavirliği ve çeşitli illerdeki il milli eğitim müdürlerinden alınan bilgiye göre, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki illerde bulunan eğitim kurumları, saldırıların hedefi haline geldi. Saldırılar, genellikle molotofkokteyli ve taş atılarak gerçekleşti. Okulların önemli bölümü, çıkan yangınlar sonucu kullanılamaz hale geldi. Buna göre, Tunceli merkezde gösterilerin başlamasından bugüne kadar 2 okul ve bir spor salonuna Molotof kokteylli ve taşlarla saldırı düzenlendi.
Camları kırılan ve idari bölümlerinde yangın çıkan okullar ile spor salonunda 140 bin liralık hasar meydana geldi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, söz konusu binalarda onarım başlattı. Okullarda yarın eğitime başlanması hedefleniyor.
Mersin ve Tarsus’ta 3 okul saldırganların hedefi oldu. Abdullah Günaydın ve Alsancak Lions İlköğretim Okulları ile Tarsus Fen Lisesi göstericilerin saldırısına uğradı. Kundaklanan Tarsus Fen Lisesi, kullanılamaz hale geldi.
DİYARBAKIR VE ŞIRNAK’TA 47 OKULA SALDIRI
Diyarbakır’da ise 34 okula saldırıda bulunuldu. Bunlardan 10′unun, eğitim yapılamaz durumda olduğu belirtildi. Şırnak’ta yaşanan olaylarda 13 eğitim kurumu saldırıya uğradı. Yakılan Silopi Milli Eğitim Müdürlüğü binası kullanılamaz hale geldi.
İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, ağır hasar gören okullar için bin 500 sıra ve masa sipariyi verdiklerini belirterek, “Binalarda onarım çalışmalarına başlandı. En kısa sürede bu kurumlarda eğitim öğretime yeniden başlanılacak. Bu okullardaki öğrenciler onarım çalışmaları tamamlanana kadar yakın okullarda eğitim görecek” açıklamasını yaptı. Saldırganların hedefinde Adıyaman’daki bir okul da vardı. Yetkililer, ilde eğitim öğretimde bir aksama olmadığını bildirdi.
Batman’da 4 okul ile bir öğretmenevine de saldırıda bulunuldu. Bunlardan bir ilkokul ile bir anaokulu kullanılamaz hale geldi.
DİYARBAKIR’DA HASARIN BEDELİ 8 MİLYON LİRA
Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, izinsiz gösterilerde hasar gören 34 okuldan 10′unun kullanılamaz halde olduğu belirtildi. Bu 34 okuldan 6′sının Bağlar, 2′sinin Yenişehir, 11′inin Silvan, 4′ünün Bismil, 1′inin Ergani, 4′ünün Kocaköy, 2′sinin Hani ve 4′ünün Lice ilçesinde bulunduğu ifade edilen açıklamada, okullardaki zararın (inşaat onarımı, bilgisayar ve teknoloji altyapısı, masa, sıra vesair tefrişatlar dahil) yaklaşık 6 milyon lira tutarında olduğu kaydedildi.
Sur ilçesindeki Ziya Gökalp Müzesi’ne 5 gün önce gelen 60-70 kişilik grubun avlunun ahşap kapısını kırdıktan sonra içeri girdiği ve güvenlik görevlisini etkisiz hale getirip müze binasını yanıcı madde kullanarak ateşe verdiği hatırlatılan açıklamada, “14 eser ile 11 kamera ve kayıt cihazının çalındığı binanın tamamen tahrip edildiği, müzenin demirbaşına kayıtlı çok sayıda kitabın yandığı tespit edilmiştir. Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü teknik personeli tarafından yapılan değerlendirmede restorasyon için tahmini 2 milyon liralık bir ödeneğe ihtiyaç bulunmaktadır” ifadelerine yer verildi.
ŞANLIURFA’DA 19 EĞİTİM KURUMUNDA HASAR
Şanlıurfa’daki izinsiz gösterilerde 19 eğitim kurumu zarar gördü.
İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Ceylanpınar’da 6, Suruç’ta 7, viranşehir’de 4 ve Hilvan’da 2 olmak üzere 19 eğitim kurumuna eylemciler tarafından taş ve molotof kokteyli ile saldırı bulunduğunu bildirdi. Okullarda hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten İlci, “Eğitimin aksamaması için her türlü tedbiri aldık. Büyük çapta zarar gören okullarda eğitim gören öğrenciler, yakın bir okulda eğitimlerine devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.
Bitlis’te ise 8 okula saldırı düzenlenirken, eğitim öğretim faaliyetlerinde aksamanın olmadığı öğrenildi.
Bursa’da göstericilerin saldırdığı Hasan Ali Yücel İlkokulu ile Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nun camları kırılırken, güvenlik kameralarının da hasar gördüğü bildirildi. Gösterilerde Gaziantep’teki bir okul da hedef alındı.
MARDİN’DE 5 OKUL KULLANILAMAZ DURUMDA
Mardin’de 36 okula saldırı düzenleyen eylemciler, 5 okulu kullanılamaz hale getirdi. Kentin bazı ilçelerinde okulların tatil edildiği belirtildi. Mardin Milli Eğitim MüdürüMevlüt Kuntoğlu, hasar gören eğitim kurumlarında hasar gören okullarda onarım çalışmalarına başlandığını belirtti.
Muş’taki gösterilerde ise 6 okul hedef alınırken, bu okulların tamamı kullanılamaz hale geldi. Saldırıya uğrayan Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası da ağır hasar gördü.
İSTANBUL’DA 11 OKUL
İstanbul’daki eğitim kurumları da IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerin hedefi haline geldi. Valilikten alınan bilgiye göre, kentteki 11 okul eylemcilerin saldırısına uğradı. Bu okulların bazılarında hasarın büyük olduğu bildirildi.
IŞİD’i bahane eden göstericilerin çıkardığı olaylarda, Bingöl’e bağlı Karlıova ilçesindeki Karlıova İmam Hatip Anadolu Lisesi, Karlıova Halk Eğitim Merkezi ve 11 Mart İlkokullarının camları kırıldı. Söz konusu okullar, hasarın giderilmesinin ardından eğitim-öğretime açıldı.
Hakkari’deki eğitim kurumları da eylemcilerin hedefleri arasında yer buldu. Kent merkezinde 4, Yüksekova’da 17, Çukurca’da 5 ve Şemdinli’de 2 olmak üzere 28 okulda hasar meydana geldi. Ayrıca Yüksekova ilçesinde kaymakamlığa bağlı etüt merkezi ile kültür merkezine de zarar verildi. Çukurca ilçesinde ise halk eğitim binası tahrip edildi.
Siirt’te 13 okul ve 2 halk eğitim merkezi binasına saldırıda bulunuldu.
Siirt Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay, kent merkezindeki Hürriyet Ortaokulu, Akşam Sanat Okulu ve Halk Eğitim Müdürlüğü ile bir anaokulu binasının kullanılamaz hale geldiğini söyledi.
VAN’DA 18 EĞİTİM KURUMU HEDEF ALINDI
Van’da IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde 18 eğitim kurumu hedef alındı. İl genelinde bazı öğretmenevi, kültür müdürlüğü ve milli eğitim müdürlüğü binaları da tahrip edildi.
MÜZE VE KÜTÜPHANELERE DE SALDIRI
Öte yandan gösterilerde eğitim kurumlarının yanı sıra Diyarbakır, Siirt ve Muş’un Varto ilçesindeki kültür kurumları da eylemcilerin hedefi oldu.
Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Ziya Gökalp Müzesi, 7 Ekim’de molotofkokteylleri ile yapılan saldırıda çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale geldi. Saldırıda ayrıca müzenin envanterinde bulunan 20 eser çalındı, çok sayıda kitap yandı.
Siirt’te ise molotofkokteylleri ile yapılan saldırının ardından çıkan yangında 3 katlı İl Halk Kütüphanesinin zemin katında bulunan arşiv, çocuk ile engelliler bölümleri hasar gördü. Büyük bölümü kullanılamaz hale gelen kütüphanenin 1964 yılından bugüne kadarki tüm arşivi kül oldu. Kütüphanedeki 58 bin kitabın yüzde 80′i ise kurtarıldı.
Muş’un Varto ilçesinde ise bünyesinde 190 kişilik çok amaçlı salon, kütüphane, sergi salonu, atölyeler ile idari ve teknik mekanlar bulunan kültür merkezi de saldırılardan büyük zarar gördü. [Ulusal Ajans Haber Merkezi // Ulusal Haber]
Yakılan, yıkılan ve kalleşçe kundaklanan Diyarbakır Ziya Gökalp Müze’sini söndürmek için yöre halkının yardım ettiği söyleniyor!..
DİYARBAKIR'da olaylar sırasında göstericilerin molotof atarak yakıp tahrip ettiği Ziya Gökalp Müzesi'ndeki yangını çevredekilerin söndürmek için seferler olduğu ortaya çıktı.
Diyarbakır'da IŞİD'in Kobani'ye saldırılarını protesto gösterilerinde çıkan ve 12 bireyin ölümü ile şehirde sokağa çıkma yasağına kadar giden olayların başladığı 6 Ekim gecesi merkez Sur İlçesi'nde bulunan Ziya Gökalp'in doğduğu ve daha sonra müze biçimine getirilen evi de amaç oldu. Ziya Gökalp Müzesi, yüzleri maske ile kapalı göstiriciler sebebi ile molotof atılıp yakılırken içindeki 20 tarihsel yapıt çalındı, eşyalar tahrip edilerek kullanılamaz bir vaziyete getirildi.Kapılarına kilit vurulan Ziya Gökalp Müzesi'ne yapılan saldırıya Şahit bulunan mahalle sakinleri iri korku yaşadıklarını dile getirdi. Bir görgü şahidi bulunan molotofların sebep bulunduğu yangının müzenin etrafını sardığını yangın esnasında göstericilerin ellerinde kimi heykellerin bulunduğunu bu heykelleri de yere atarak kırdıklarını gördüklerini söyledi. Yangın esnasında itfaiyeyi defalarca aradıklarını lakin itfaiyenin vakalar sebebiyle alana gelemediğini belirten görgü tanıkları, yangına kendilerinin müdahale ettiğini belirtti. İsmini eda etmek istenmeyen bir şahıs şunları anlattı:'Cadde başında vakalar sürüyordu. Balkonlardan vakaları olup biteni izliyorduk. Bu sırada müzeden gürültü sesleri geldi. Bir grubun müzenin arasında olduğunu gördük. Her şeyi yerlere atıp parçalıyorlardı. Birden içeriden bir alev yükseldiğini gördük. Göstericilerde ellerinde heykel şekli şeyleri alarak çıktı. Bazılarını yerlere attılar. Alevler daha yeni başlamıştı. Herkes itfaiyeyi aradı. Ama itfaiye vakalar sebebiyle gelemiyordu. Biz de tüm komşular toplandık kova ve hortumlarla kendi çabamızla söndürmeye çalıştık. Ama yetişemiyorduk. Yangın bir anda büyüdü ve yandaki apartmanlara da sıçramaya başladı. Herkes seferber oldu lakin söndüremedik.'Olayın peşinden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, önceki gün yaptığı açıklamada müzeden 20 tarihsel eserin çalındığını aşırı sayıda tarihsel kitabın da yakıldığı belirtmişti.
(Gazeteler_Ajanslar & cesurgazete@gmail.com)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder